СудьяГолова Апеляційного суду Херсонської області Олександр Іванович Коровайко дав ексклюзивне інтерв’ю журналісту інтернет-видання «Постфактум». Звичайно, все що стосується процесу реформи судочинства в Україні цікаво зараз усім. Олександр Коровайко надав вичерпні відповіді на основні питання, що стосуються теоретичних засад реформування судової системи. А як це буде на практиці — покаже час.

Що таке судова реформа? Усі про неї говорять, але як це буде відбуватись, ніхто не знає. Як вона повинна проходити?

По перше, це внесення змін у відповідний розділ Конституції України та Закону України «Про судоустрій і статус суддів України». Системних змін вимагає також існуюче процесуальне законодавство. Ключові завдання судової реформи — створення законодавчої бази для формування високопрофесійного суддівського корпусу, ефективної системи судочинства, яка забезпечить оперативний і якісний розгляд судових справ у розумні строки.

Що потрібно змінити в українських судах?

Треба забезпечити максимальний доступ громадян до правосуддя (у тому числі процедури апеляційного та касаційного оскарження). Нагальних змін потребує процесуальне законодавство, тобто його уніфікація (універсальність), з тим щоб зробити його зрозумілим і доступним для громадянина. Коли громадянин звертається за місцем свого проживання до суду, а на судовому засідання з’ясовується, що ці правовідносини підлягають регулюванню за іншим законодавством, то суд не повинен, наприклад, залишити заяву без розгляду (як це є зараз), а закінчувати розгляд по суті за нормами того закону, який регулює саме ці правовідносини. Це позбавить людину від ходіння по інстанціям. Необхідно зробити суд доступним, максимально відкритим, що власне є одним із пріоритетних завдань при реформуванні судів.

Що Ви думаєте про суд присяжних? Чи можливо це в Україні?

Суд присяжних в Україні існує з 2012 року. Обвинувачений у вчинені злочину, за який передбачено довічне ув’язнення, має право заявити клопотання про розгляд його справи судом присяжних. В Україні відбулось близько 70 засідань за участі суду присяжних.

Зараз в провадженні Новокаховського міського суду Херсонської області перебуває кримінальне провадження, в якому було задоволено клопотання обвинувачених про розгляд справи судом присяжних.

7 травня цього року відбулось засідання колегії суду в складі двох професійних суддів та трьох присяжних з розгляду зазначеного кримінального провадження.

Як стати суддею? Який шлях веде до суддівського крісла?

Порядок призначення суддів прописаний у Законі України «Про судоустрій і статус суддів». У законі визначені вимоги до кандидатів, які можуть бути рекомендовані на посаду судді: це може бути громадянин України, не молодше 25 років, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи в галузі права не менше трьох років, що проживає в Україні не менше десяти років та володіє державною мовою. Далі все відбувається за процедурою.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України приймає рішення про оголошення добору кандидатів на посаду судді та розміщує відповідне оголошення на своєму сайті. Кандидати на посаду судді проходять відбірковий іспит у формі анонімного тестування та спеціальну перевірку. Також кандидат проходить спеціальну підготовку в Національній школі суддів України протягом 12 місяців і здає кваліфікаційний іспит. Проводиться конкурс на зайняття вакантної посади судді. Призначення на посаду судді здійснюється Президентом України на підставі подання Вищої ради юстиції.

Практика свідчить, що віковий ценз при призначенні на посаду судді необхідно збільшити до 27-30 років, адже у кандидата повинен бути професійний і життєвий досвід.

Як приймаються судові рішення, що впливає на рішення судді?

На жаль, неусталена судова практика, зміни до діючого законодавства, наявність колізій в законах, а інколи недостатня кваліфікація окремих суддів, є передумовою існування судових помилок. Але у процесуальному законодавстві України є процедура апеляційного та касаційного оскарження, а у виняткових випадках – процедура перегляду Верховним Судом України судових рішень. Для мінімізації в майбутньому судових помилок в апеляційній та касаційній інстанціях передбачено надання методичної допомоги для підвищення професійного рівня суддів, а також навчання у Національній школі суддів.

Ідеальний суддя – який він?

Ідеальний суддя, якщо на це питання відповісти коротко, у своїй повсякденній діяльності повинен дотримуватись загальних засад відомих Бангалорських принципів, а саме: незалежність, об’єктивність, чесність та непідкупність, дотримання етичних норм, рівність,компетентність та старанність. Дотримання суддями цих принципів і є запорукою відновлення довіри до судової влади.

Найцікавіша справа, яку Вам довелось розглядати?

Важко виокремити судову справу, яку можна було б охарактеризувати, як найцікавішу, адже за кожною справою стоять людські долі. У цьому контексті важливим є те, щоб після постановлення судового рішення учасники процесу покидали залу судових засідань з розумінням його об’єктивності та правильності, не дивлячись на користь кого із сторін ухвалене таке рішення.

Як Ви відноситесь до того, що у залі суду знаходяться журналісти з диктофоном та відеокамерою?

До участі представників засобів масової інформації у судовому засіданні відношусь максимально позитивно. Це дає можливість об’єктивно висвітлити його хід, зробити судовий процес максимально відкритим. Проте треба дотримуватись процесуальних прав учасників процесу, щодо врахування їх думки з цього приводу, а завданням судді є з’ясування цього волевиявлення.

Як суддя працює ( багато хто, наприклад, не знає – чи вивчає він попередньо справу, спілкується зі свідками, адвокатами, прокурорами)?

Звичайно, перед призначенням справи до розгляду суддя вивчає подані матеріали на предмет дотримання їх, встановленим у Законі вимогам. У разі, коли все відповідає вимогам діючого законодавства, суддя, наприклад, у цивільних справах, відкриває провадження та проводить попереднє судове засідання, здійснюючи подальшу судову процедуру за вимогами Цивільного процесуального кодексу України. Спілкування судді з учасниками процесу передбачено лише у процесуальний спосіб і лише в судовому засіданні, що унеможливлює будь-який вплив на суддю при ухваленні судового рішення.

Хто контролює ухвалення судових рішеннь?

Судові рішення ухвалюються в нарадчій кімнаті. Законом передбачена процедура контролю судових рішень, шляхом їх оскарження учасниками процесу до вищестоящої інстанції. На рішення судді ніщо і ніхто не повинен впливати, що і закріплено в ст.6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а будь-яке втручання тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Звичайно були питання і про корупцію у судах, і про люстрацію. Очищення судової влади буде, запевнив Олександр Іванович Коровайко. Він також не заперечував, що випадки корупції у судах є, але такі випадки мають бути підтвердженими. Зараз український суд потребує змін. Це тяжка і довга робота. Але їі потрібно робити. Бо саме Закон та право кожного громадянина України на справедливий суд і визначатимуть рівень цивілізованості нашої країни, її право бути у сім’ї європейських народів.

Лариса Ившина
ljn6317@gmail.com
Украинская журналистка и общественный деятель, главный редактор газеты ПостФактум.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *